Polskie hafty i koronki
Tytuł może sugerować, że pozycja nim opatrzona będzie kolejnym podręcznikiem robótek ręcznych. O ile w większości przypadków tak by było w istocie, o tyle w przypadku pozycji napisanej przez Elżbietę Piskorz-Branekovą nie można wydać bardziej mylnego osądu.
„Polskie hafty i koronki” to niezwykłe kompendium polskiej sztuki ludowej. Stanowi ono kolejny tytuł z cyklu „Ocalić od zapomnienia”. Nazwa owego cyklu, a także fakt, że autorka omawianej książki jest kuratorką warszawskiego Muzeum Etnograficznego, powinny potencjalnemu czytelnikowi powiedzieć już nieco więcej o „Polskich haftach i koronkach”.
Na blisko trzystu stronach zaprezentowane zostały hafty i koronki stanowiące element zdobniczy rodzimych strojów ludowych. Posegregowano je według klucza terytorialnego. Swojego rozdziału doczekał się w związku z tym każdy z 25 historycznych regionów Polski. W opisach haftów i koronek autorka zwraca uwagę na tradycyjną kolorystykę oraz rodzaj używanych materiałów. Doskonałym uzupełnieniem wyczerpujących opisów jest bogata szata graficzna, na którą składają się zarówno całe kompozycje, jak i tylko wybrane motywy.
Dodatkowym elementem, który z pewnością uatrakcyjnia tą pozycję, jest opisanie niektórych ściegów tak, by można je było samodzielnie wykonać. Poza tym, w książce znalazły się dwa słowniczki – w jednym wyjaśniono pojęcia profesjonalne, w drugim określenia ludowe. Do wydania dołączona została także płyta CD, na której znalazły się rysunki haftów ze wszystkich, opisanych przez autorkę, regionów.
Każdy, kto interesuje się polską kulturą ludową, powinien zainteresować się dziełem Elżbiety Piskorz-Branekovej.