Dagerotyp. Tajemnica Chopina

W księgarniach dostępna jest już książka, która w bardzo oryginalny sposób wpisuje się w obchody Roku Chopinowskiego. Ta książka to „Dagerotyp. Tajemnica Chopina” Lucyny Olejniczak.

Nie jest to biografia, lecz całkowicie fikcyjna opowieść, której bohaterem uczyniony został najwybitniejszy polski kompozytor. Na Zachodzie powieści, w których autentyczne, historyczne postaci wplątane zostały w wymyślne, zazwyczaj sensacyjne intrygi, pojawia się całkiem dużo. U nas tego typu pisarstwo nie jest jeszcze zbyt popularne, dlatego na „Dagerotyp. Tajemnicę Chopina” należy spojrzeć jak na swoistą literacką jaskółkę.

Kluczowy moment powieść ma miejsce współcześnie, w roku 2006. Wówczas to, na jednym z szampańskich zamków, odnaleziony zostaje zbiór listów miłosnych, których autorką okazuje się być XIX-wieczna paryska malarka – Marie. Z jej korespondencji wyłania się obraz namiętnego romansu. Wszystko sugeruje, że jej kochankiem był sam Fryderyk Chopin, ale czy tak było w istocie? Rozwikłania tej niezwykłej zagadki podejmuje się para Krakowian.

Powyższy opis zapowiada intrygującą powieść. Co istotne, nie będzie się ona skupiać tylko na współczesnym śledztwie, lecz znajdzie się w niej dużo opisów Paryża pierwszej połowy XIX wieku. Życie elit, brukowane uliczki, wielka miłość – a w centrum tego wszystkiego sam Fryderyk Chopin. Warto przekonać się osobiście, czy te wszystkie elementy będą ze sobą współgrały.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Aurum (na jego stronie dostępny jest krótki fragment powieści).

© Copyright Wszystko dla kobiet 2022