Warszawa między wojnami
Ostatnimi czasy bardzo dużo miejsca poświęca się w mediach Warszawie doby II Wojny Światowej, zwłaszcza zaś Powstaniu Warszawskiemu. Dziennikarze i historycy chętnie przypominają o roli wydarzeń, które rozgrywały się w okupowanej stolicy.
Przeciętny Polak ma już jako taki obraz tego, co działo się w Warszawie pomiędzy rokiem ’39, a ’45. Teraz zaś znalazł się autor, który wyszedł naprzeciw tym, którzy chcą się dowiedzieć jak wyglądało to miasto przed wojną. Nie, co się w nim działo, lecz po prostu jak prezentowała się stolica, z którą tak brutalnie obeszła się później wojenna zawierucha.
Pozycja Ryszarda Mączewskiego pt. „Warszawa między wojnami” jest bogato ilustrowanym przewodnikiem. Przewodnikiem po mieście, którego już nie ma. Dowiedzieć się z niego można zarówno wielu informacji o miejskim samorządzie, urbanistyce i architekturze, ale też o gospodarce komunalnej, służbie zdrowia czy systemie oświaty. Autor pokazuje jak wyglądało i czym żyło to miasto. Dowiadujemy się gdzie przedwojenni Warszawiacy spędzali wolny czas, jak wyglądały kawiarnie, w których przesiadywali, do jakich teatrów chodzili, a nawet gdzie dokonywali codziennych zakupów. Typowym elementem przewodników obecnym również tutaj, a niespotykanym w innych albumach historycznych, jest krótki informator adresowy, dzięki któremu każdy możne dowiedzieć się gdzie znajdowało się wiele instytucji przedwojennej stolicy. Wszystkie rozdziały zostały urozmaicone wieloma zdjęciami i przedrukami różnych dokumentów.
Do ksiązki dołączono płytę Kapeli Praskiej z nagraniami przedwojennych popularnych piosenek (rzecz ta pomoże idealnie wczuć się w klimat miasta, o którym można przeczytać na kartach książki) oraz reprodukcję planu stolicy z 1937 roku.
Każdy, kto pragnie dowiedzieć się jak wyglądała przedwojenna Warszawa, powinien zainteresować się dziełem Mączewskiego. Opisywana książka przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy chcą na Warszawę spojrzeć nie tylko jak na stolicę odrodzonej, targanej wieloma problemami Polski, ale po prostu jak na duże miasto, w którym żyło bardzo wielu ludzi wywodzących się z rozmaitych grup społecznych.