Jasminum

„Tak święty Roch wyznaczył porządek w życiu krętym Czeremcha znów do kaczek a Zdrówko został świętym … To się przecież czasem zdarza duży klasztor bez kucharza”.

Film powstał w 2006 roku, ale przez niesamowita atmosferę należy mu się dopomnienie. „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego wprowadza widzów do świata magicznego, świata z pogranicza rzeczywistości i snu. Film wypełniony jest zapachami, a te mają szczególną moc. Dzieło kolskiego zostało uhonorowane wieloma nagrodami m. in. na festiwalu w Gdyni w 2006 roku, a w 2007 roku otrzymało siedem Orłów.

Niesamowita historia dzieje się głównie w klasztorze o długiej historii, sięgającej XVII w. Braciszkowie żyjący w murach klasztoru są żywą legendą, wzorem swych poprzedników, wykazują się specyficznymi cechami. Każdy z nich wydziela zapach innego drzewa: czeremchy, śliwy i czereśni. Brat Kleofas ufa starym przepowiednią, a te mówią, że jeden z „pachnących” braci zostanie świętym. Wierząc tej przepowiedni czeka aż stanie się cud i otrzyma znak, który wskaże brata wybranego na świętego przez Boga. Zapachy wydzielane przez zakonników mają cudowną moc, a mianowicie budzą miłość w ludziach – o czym przekonuje się fryzjerka Patrycja. Sprawami administracyjnymi i kuchnią w klasztorze zajmuje się brat Zdrówko, to on właśnie dzieli wszelkie swoje rozterki z figurą świętego Rocha, patrona klasztoru. Pewnego dnia ład i porządek życia klasztornego zostaje zburzony. Dzieje się to z dniem pojawienia się konserwatorki obrazów, Nataszy, dostała zlecenie renowacji kilku świętych obrazów. Konserwatorka obrazów przybywa wraz ze swoją 5 letnią córką Gienią, jest to rezolutna, ciekawska, jeśli trzeba to dyskretna, a czasem naiwna. Dziewczynka wprowadza do klasztoru wiele radości i życia, wszędzie jej pełno. Jej matka nie tylko zajmuje się restauracją obrazów, jest także ekspertką w dziedzinie komponowania zapachów. Tak więc łatwo się domyślić, że do klasztoru sprowadza ją coś więcej niż tylko odnawianie obrazów. Natasza odnajduje w klasztornej legendzie klucz do zapachu – afrodyzjaku. I właśnie dzięki temu Patrycja zdobywa serce swojego wybranka, samej Nataszy ta sztuka się nie udaje. Tuż po wyjeździe Nataszy i Geni w klasztorze wydarza się cud, zgoła inny od tak długo wyczekiwanego przez przeora.

Ten wspaniały film na pewno dostarczy wiele radości oraz pobudzi zmysły. Mimo, że zapachów nie możemy poczuć to film wytwarza taką atmosferę, która pozwala na wyobrażenie sobie danego aromatu. Film niesamowity i magiczny.

© Copyright Wszystko dla kobiet 2024