Biżuteria ludowa w Polsce

Każda kolejna książka Elżbiety Piskorz-Branekovej udowadnia, że w dorobku polskiej sztuki ludowej znajduje się mnóstwo przedmiotów, które swym pięknem mogą zachwycić także współczesną kobietę. A czy może być bardziej kobiecy atrybut niż biżuteria? I właśnie o biżuterii traktuje kolejna książka autorki, będącej kuratorką Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Najbardziej znanym przykładem biżuterii ludowej są oczywiście korale. I to właśnie one były najpowszechniej noszoną biżuterią na większości ziem polskich. Wyjątek stanowiły tutaj tylko północno-wschodnie rejony naszego kraju oraz Śląsk Cieszyński. Dużym powodzeniem cieszył się również bursztyn. Ze zrozumiałych względów ozdoby bursztynowe były najbardziej rozpowszechnione na Pomorzu. Dużym popularnością bursztyn cieszył się także wśród Kurpiów. Z kolei na Podhalu i Śląsku Cieszyńskim popularne były ozdoby metalowe.

Autorka wyczerpująca przedstawia rolę, jaką w społecznościach wiejskich odgrywała biżuteria. Była ona przede wszystkim ozdobą stroju świątecznego, lecz nierzadko również specyficzną formą talizmanu.

Omawiana pozycja została doskonale wydana i bogato zilustrowana, zatem o wspaniałych przykładach biżuterii ludowej można zarówno poczytać, jak i je popodziwiać. Po tą pozycję powinni sięgnąć nie tylko dotychczasowi czytelnicy cyklu „Ocalić od zapomnienia”, lecz również wszyscy ci, którzy interesują się pięknymi przedmiotami wykonanymi w tradycyjny sposób.

© Copyright Wszystko dla kobiet 2024