Nikotyna zżera nowiutkie cytotchawki

… Te wspaniałe bąbelki w tych pulsujących limfocytach. Jest to film animowany tworzony metodą non kamerową, czyli film malowany lub rysowany bezpośrednio na taśmie. Antoniszcz był samowystarczalny, sam pisał scenariusze, rysował oraz komponował muzykę do swoich filmów.

Film ma charakter edukacyjny, a w świat „papierochów złośliwych” wprowadza widza Profesor Elektrokapuściocha. Ekspert informuje nas o dramatycznych skutkach palenia papierosów, jak sam mówi – „nikotyna zżera nowiutkie cytotchawki”, a „bulgotki monogenetyczne, neutralni obserwatorzy dramatu, również podlegają ofiarą papierochów … złośliwych”.

Antoniszczak był mistrzem w swoim fachu. Jego animacje są pełne ruchu, plastyczności, a to za sprawą techniki non-camerowej. Poruszona w filmie kwestia uzależnienia nikotynowego jest sprawą poważną tak jak głos lektora czytającego komentarz. Znakiem rozpoznawczym, można powiedzieć firmowym, Antoniszczaka jest nie tylko oryginalna technika tworzenia animacji, ale komentarze. Zestawienie poważnego tematu, wzniosłej chwili, z czymś zupełnie przeciwnym, a mianowicie z absurdem, komentarzem pełnym niejasności, „Antoniszczakową słowomową”.

© Copyright Wszystko dla kobiet 2024